Skip to content

386 North Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Price
$11,500
Last Sale Date
Feb 7, 1983

Property Information

Block7203
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
65%
Improvement Value:$147,800
35%
Total Assessment$423,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,286+5.9%
2024$10,654+3.1%
2023$10,336+3.3%
2022$10,009+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook 2208, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1953