Skip to content

374 North Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2004

Property Information

Block7203
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
61%
Improvement Value:$175,300
39%
Total Assessment$451,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,018+5.9%
2024$11,346+5.0%
2023$10,810+0.8%
2022$10,725+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955