Skip to content

373 Ewing StPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$1,072,000
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block7204
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class20
Description2S F 3G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,256
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,000
37%
Improvement Value:$529,800
63%
Total Assessment$845,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,524+5.9%
2024$21,263+3.1%
2023$20,629+0.8%
2022$20,468+35.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,072,000
Sq Ft2,256DeedBook 6378, Page 1695Recorded8/23/2019

Property Sale

Sale
$448,500

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 6209, Page 1987Recorded1/6/2015

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4368, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1955