Skip to content

145 Hickory CtPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$1,211,000
Last Sale Date
Dec 5, 2024

Property Information

Block7112
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description2SSL2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,287
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$393,000
65%
Improvement Value:$213,200
35%
Total Assessment$606,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,143+5.9%
2024$15,240+4.1%
2023$14,646+0.8%
2022$14,532+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,211,000
Sq Ft2,287DeedBook 6579, Page 287Recorded1/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1954