Skip to content

15 Oakland StPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block7205
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class18
Description2S S F
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,344
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
59%
Improvement Value:$211,100
41%
Total Assessment$515,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,717+6.7%
2024$12,859+5.3%
2023$12,207+0.8%
2022$12,112+10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft1,344DeedBook 6387, Page 1157Recorded11/14/2019

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6340, Page 758Recorded9/7/2018

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 3705, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1910