Skip to content

28 Hillside RdPrinceton, NJ 08540

Built 2016

Owner
---
Last Sale Price
$1,952,000
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block7208
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class20
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,391
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,000
34%
Improvement Value:$611,700
66%
Total Assessment$932,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,838+5.9%
2024$23,448+3.1%
2023$22,749+0.8%
2022$22,571+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,952,000
Sq Ft2,391DeedBook 6608, Page 117Recorded11/6/2025

Property Sale

Sale
$1,165,000

From:

To:

Sq Ft2,391DeedBook 6331, Page 1746Recorded6/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 6203, Page 1223Recorded10/3/2014

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 5847, Page 102