Skip to content

68 Clearview AvePrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2002

Property Information

Block7307
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,180
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,000
78%
Improvement Value:$106,300
22%
Total Assessment$479,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,764+5.9%
2024$12,050+8.1%
2023$11,144+0.8%
2022$11,057+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954