Skip to content

360 Franklin AvePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2018

Property Information

Block7309
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,224
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
64%
Improvement Value:$205,400
36%
Total Assessment$570,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,190+5.9%
2024$14,340+13.3%
2023$12,656+0.8%
2022$12,557+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 4864, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1950