Skip to content

72 Dorann AvePrinceton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 27, 2002

Property Information

Block7308
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description1SCB2G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
57%
Improvement Value:$283,900
43%
Total Assessment$658,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,547+5.9%
2024$16,565+20.2%
2023$13,785+0.8%
2022$13,678+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 4331, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1945