Skip to content

71 Clearview AvePrinceton, NJ 08540

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Jan 8, 2025

Property Information

Block7308
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,440
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$373,000
63%
Improvement Value:$218,900
37%
Total Assessment$591,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,762+5.9%
2024$14,880+10.7%
2023$13,444+0.8%
2022$13,339+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft1,440DeedBook 6579, Page 1951Recorded1/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1965