Skip to content

374 Franklin AvePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2012

Property Information

Block7309
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage976
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
76%
Improvement Value:$115,400
24%
Total Assessment$482,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,846+5.9%
2024$12,128+8.2%
2023$11,210+0.8%
2022$11,122+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950