Skip to content

77 Grover AvePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block7501
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,258
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,000
78%
Improvement Value:$103,500
22%
Total Assessment$480,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,796+5.9%
2024$12,080+9.9%
2023$10,988+0.8%
2022$10,902+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950