Skip to content

367 Franklin AvePrinceton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
Dec 21, 2012

Property Information

Block7310
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,850
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
62%
Improvement Value:$227,300
38%
Total Assessment$594,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,826+5.9%
2024$14,941+16.7%
2023$12,797+0.8%
2022$12,698+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$406,000
DeedBook 6163, Page 741

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2937, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1952