Skip to content

371 Franklin AvePrinceton, NJ 08540

Built 1961

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block7310
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class19
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,542
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
42%
Improvement Value:$506,400
58%
Total Assessment$873,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,259+5.9%
2024$21,957+89.2%
2023$11,605+0.8%
2022$11,514+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,542DeedBook 6434, Page 19Recorded3/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961