Skip to content

377 Franklin AvePrinceton, NJ 08540

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$1,661,000
Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block7310
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class19
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,720
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$367,000
41%
Improvement Value:$527,900
59%
Total Assessment$894,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,831+5.9%
2024$22,498+10.4%
2023$20,373+0.8%
2022$20,214+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,661,000
Sq Ft2,720DeedBook 6588, Page 731Recorded4/15/2025

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

Sq Ft2,720DeedBook 6195, Page 1251Recorded6/20/2014

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 5883, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1953