Skip to content

98 Grover AvePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Date
Sep 14, 2006

Property Information

Block7401
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page74

Building Details

Building Class18
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,000
66%
Improvement Value:$199,300
34%
Total Assessment$578,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,400+5.9%
2024$14,538+11.0%
2023$13,093+0.8%
2022$12,991+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955