Skip to content

82 Grover AvePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Sep 8, 1992

Property Information

Block7401
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
70%
Improvement Value:$161,200
30%
Total Assessment$545,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,519+5.9%
2024$13,706+12.6%
2023$12,178+0.8%
2022$12,083+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 2614, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1955