Skip to content

107 Randall RdPrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Oct 16, 1986

Property Information

Block7404
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page74

Building Details

Building Class18
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,000
66%
Improvement Value:$238,600
34%
Total Assessment$695,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,524+5.9%
2024$17,487+3.1%
2023$16,966+0.8%
2022$16,834+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957