Skip to content

87 Randall RdPrinceton, NJ 08540

Built 2012

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 8, 2010

Property Information

Block7404
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page74

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,357
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,000
33%
Improvement Value:$920,300
67%
Total Assessment$1,379,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,731+5.9%
2024$34,676+3.1%
2023$33,641+0.8%
2022$33,379+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6036, Page 977