Skip to content

103 Linwood CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block7501
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,816
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,000
62%
Improvement Value:$291,300
38%
Total Assessment$766,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,263+5.9%
2024$19,129+3.1%
2023$18,558+0.8%
2022$18,414+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft2,816DeedBook 6524, Page 831Recorded5/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1968