Skip to content

57 Grover AvePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block7501
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,263
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
77%
Improvement Value:$109,100
23%
Total Assessment$474,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,375+6.1%
2024$11,669+5.9%
2023$11,019+0.8%
2022$10,934+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950