Skip to content

428 Franklin AvePrinceton, NJ 08540

Built 2017

Last Sale Price
$1,310,000
Last Sale Date
Aug 15, 2017

Property Information

Block7501
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class20
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage3,731
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
32%
Improvement Value:$830,500
68%
Total Assessment$1,217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,422+5.9%
2024$30,608+5.7%
2023$28,963+0.8%
2022$28,738+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,310,000

From:

To:

Sq Ft3,731DeedBook 6302, Page 198Recorded9/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$551,000

From:

To:

Sq Ft1,157DeedBook 6190, Page 1395Recorded4/7/2014

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 2425, Page 902