Skip to content

475 Riverside DrPrinceton, NJ 08540

Built 2007

Last Sale Price
$1,505,000
Last Sale Date
Jul 23, 2008

Property Information

Block6001
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page60

Building Details

Building Class20
Description2S F 3G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,876
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$552,000
40%
Improvement Value:$827,800
60%
Total Assessment$1,379,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,744+5.9%
2024$34,688+6.9%
2023$32,439+0.8%
2022$32,186+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,505,000
DeedBook 5902, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 2007