Skip to content

84 Clover LanePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Aug 16, 2023

Property Information

Block7505
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class19
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,262
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,000
60%
Improvement Value:$316,000
40%
Total Assessment$786,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,931+5.9%
2024$19,760+3.1%
2023$19,171+0.8%
2022$19,021+17.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
Sq Ft2,262DeedBook 6534, Page 698Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$781,000
DeedBook 6115, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1955