Skip to content

34 RollingmeadPrinceton, NJ 08540

Built 1940

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
May 29, 2024

Property Information

Block7505
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class18
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,664
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$533,000
65%
Improvement Value:$291,900
35%
Total Assessment$824,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,967+5.9%
2024$20,738+3.1%
2023$20,119+3.0%
2022$19,525+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,650,000
Sq Ft2,664DeedBook 6559, Page 1676Recorded6/20/2024

Property Built

Built

Year Built: 1940