Skip to content

67 Wheatsheaf LanePrinceton, NJ 08540

Built 2012

Last Sale Price
$995,018
Last Sale Date
Feb 7, 2012

Property Information

Block7601
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page76

Building Details

Building Class20
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,187
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
36%
Improvement Value:$652,800
64%
Total Assessment$1,022,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,237+5.9%
2024$25,713+3.1%
2023$24,946+0.8%
2022$24,752+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$995,018
DeedBook 6140, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 2012