Skip to content

83 Wheatsheaf LanePrinceton, NJ 08540

Built 1951

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Aug 15, 2017

Property Information

Block7601
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16
Description1S CB 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage952
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,000
82%
Improvement Value:$91,400
18%
Total Assessment$497,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,246+5.9%
2024$12,505+3.1%
2023$12,132+0.8%
2022$12,037+11.7%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 6296, Page 1279Recorded8/18/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2944, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1951