Skip to content

84 Wheatsheaf LanePrinceton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block7601
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page76

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,052
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,000
54%
Improvement Value:$338,700
46%
Total Assessment$737,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,645+5.9%
2024$18,546+13.0%
2023$16,407+0.8%
2022$16,279+8.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$693,000
DeedBook 5414, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1952