Skip to content

43 White Pine LanePrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2019

Property Information

Block7601
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page76

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,808
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,000
51%
Improvement Value:$434,800
49%
Total Assessment$885,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,589+5.9%
2024$22,269+3.1%
2023$21,605+6.8%
2022$20,226+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970