Skip to content

644 Kingston RdPrinceton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block7601
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,446
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
73%
Improvement Value:$159,200
27%
Total Assessment$584,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,557+5.9%
2024$14,687+3.1%
2023$14,249+11.9%
2022$12,736+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953