Skip to content

12 Riverside DrPrinceton, NJ 08540

Built 1949

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block7701
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page77

Building Details

Building Class18
Description1S CB 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,120
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,000
60%
Improvement Value:$237,700
40%
Total Assessment$595,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,863+5.9%
2024$14,976+9.4%
2023$13,688+0.8%
2022$13,581+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,120DeedBook 6468, Page 512Recorded12/17/2021

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 4933, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1949