Skip to content

10 Riverside DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block7701
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S B 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,558
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,000
76%
Improvement Value:$121,800
24%
Total Assessment$502,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,390+5.9%
2024$12,640+3.1%
2023$12,263+0.8%
2022$12,168+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6409, Page 950Recorded7/28/2020

Property Sale

Sale
$627,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6280, Page 1346Recorded3/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950