Skip to content

34 Howe CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Apr 21, 2004

Property Information

Block7801
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1S F G2
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,000
68%
Improvement Value:$261,700
32%
Total Assessment$814,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,695+5.9%
2024$20,482+3.1%
2023$19,871+1.1%
2022$19,648+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000
DeedBook 4739, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1960