Skip to content

144 Riverside DrPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 14, 1991

Property Information

Block7801
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$566,000
60%
Improvement Value:$381,700
40%
Total Assessment$947,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,237+5.9%
2024$23,825+3.1%
2023$23,114+0.8%
2022$22,934+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 2584, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1960