Skip to content

407 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$473,750
Last Sale Date
Dec 21, 1988

Property Information

Block7801
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,000
59%
Improvement Value:$376,900
41%
Total Assessment$927,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,710+5.9%
2024$23,327+3.1%
2023$22,631+0.8%
2022$22,455+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$473,750
DeedBook 2471, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1960