Skip to content

57 Hemlock CirPrinceton, NJ 08540

Built 1901

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jul 24, 1987

Property Information

Block7801
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class20
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$572,000
43%
Improvement Value:$751,700
57%
Total Assessment$1,323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,250+5.9%
2024$33,278+3.1%
2023$32,285+0.8%
2022$32,034+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 2403, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1901