Skip to content

107 Philip DrPrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jul 13, 1999

Property Information

Block7801
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,000
54%
Improvement Value:$477,800
46%
Total Assessment$1,030,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,450+5.9%
2024$25,914+3.1%
2023$25,141+0.8%
2022$24,945+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 3649, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1962