Skip to content

513 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block7805
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,498
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
64%
Improvement Value:$303,700
36%
Total Assessment$853,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,734+5.9%
2024$21,462+3.1%
2023$20,822+0.8%
2022$20,660+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$960,000

From:

To:

Sq Ft2,498DeedBook 6285, Page 155Recorded5/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962