Skip to content

27 Mason DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Apr 11, 2014

Property Information

Block7804
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,443
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$554,000
70%
Improvement Value:$238,400
30%
Total Assessment$792,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,102+5.9%
2024$19,921+3.1%
2023$19,327+0.8%
2022$19,176+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft2,443DeedBook 6191, Page 1031Recorded4/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960