Skip to content

529 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$1,885,000
Last Sale Date
Aug 22, 2016

Property Information

Block7805
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page78

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,252
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$569,000
37%
Improvement Value:$962,400
63%
Total Assessment$1,531,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,781+5.9%
2024$38,499+3.1%
2023$37,351+0.8%
2022$37,060+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,885,000

From:

To:

Sq Ft4,252DeedBook 6265, Page 1205Recorded10/19/2016

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft2,688DeedBook 6234, Page 352Recorded11/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1962