Skip to content

77 Shady Brook LaPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$1,240,000
Last Sale Date
Apr 20, 2020

Property Information

Block4704
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class19
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,261
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,000
41%
Improvement Value:$557,500
59%
Total Assessment$946,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,205+5.9%
2024$23,795+3.1%
2023$23,085+0.8%
2022$22,905-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,240,000
Sq Ft4,261DeedBook 6403, Page 1711Recorded5/18/2020

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 6081, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1954