Skip to content

50 Hillside AvePrinceton, NJ 08540

Built 1925

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 16, 2003

Property Information

Block801
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,378
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
56%
Improvement Value:$142,200
44%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,607+5.9%
2024$8,125+3.1%
2023$7,883+0.8%
2022$7,821+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4553, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1925