Skip to content

121 Grover AvePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Date
Feb 20, 2020

Property Information

Block7501
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,244
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,000
69%
Improvement Value:$171,700
31%
Total Assessment$562,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,985+5.9%
2024$14,146+11.6%
2023$12,678+0.8%
2022$12,579+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955