Skip to content

244 Lambert DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$2,332,500
Last Sale Date
Jun 4, 2007

Property Information

Block8101
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page81

Building Details

Building Class20
Description2SFRHOUSE&GARAG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$472,500
31%
Improvement Value:$1,029,900
69%
Total Assessment$1,502,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,009+5.9%
2024$37,770+3.4%
2023$36,512-8.3%
2022$39,816-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,332,500
DeedBook 5654, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1999