Skip to content

155 Lambert DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2020

Property Information

Block8102
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page81

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,310
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,000
56%
Improvement Value:$369,300
44%
Total Assessment$831,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,138+5.9%
2024$20,899+3.1%
2023$20,275+0.8%
2022$20,117-3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,500

From:

To:

Sq Ft3,310DeedBook 6307, Page 121Recorded11/14/2017

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 5998, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1957