Skip to content

43 Ettl CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block6103
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SFR3GMERCERNE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,412
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$505,000
50%
Improvement Value:$505,300
50%
Total Assessment$1,010,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,760+5.9%
2024$25,263-1.8%
2023$25,729+0.8%
2022$25,529+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

Sq Ft3,412DeedBook 6200, Page 1592Recorded8/26/2014

Property Sale

Sale
$555,811
DeedBook 3239, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1997