Skip to content

201 Lambert DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block8102
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,584
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$505,500
66%
Improvement Value:$263,200
34%
Total Assessment$768,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,470+5.9%
2024$19,325+4.5%
2023$18,499+0.8%
2022$18,353-4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958