Skip to content

157 Hun RdPrinceton, NJ 08540

Built 2017

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block8201
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page82

Building Details

Building Class21
Description2S F 4G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage8,549
Acreage2.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$818,200
29%
Improvement Value:$2,002,200
71%
Total Assessment$2,820,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$75,107+5.9%
2024$70,905+3.1%
2023$68,790+0.8%
2022$68,254+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$1,850,000

From:

To:

Sq Ft8,549DeedBook 6260, Page 827Recorded8/30/2016

Property Sale

Sale
$661,000

From:

To:

Sq Ft2,764DeedBook 6186, Page 885Recorded1/16/2014