Skip to content

211 Hun RdPrinceton, NJ 08540

Built 2007

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Aug 6, 2009

Property Information

Block8201
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page82

Building Details

Building Class21
Description2SF2BIG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage5,511
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$529,000
27%
Improvement Value:$1,411,100
73%
Total Assessment$1,940,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,665+5.9%
2024$48,774+5.9%
2023$46,048+0.8%
2022$45,690+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,100,000
DeedBook 6017, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 2007