Skip to content

232 Russell RdPrinceton, NJ 08540

Built 2015

Last Sale Price
$2,013,000
Last Sale Date
Sep 27, 2015

Property Information

Block8202
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page82

Building Details

Building Class21
Description1 1/2 SF2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,906
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$483,500
27%
Improvement Value:$1,289,300
73%
Total Assessment$1,772,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,210+5.9%
2024$44,568+3.1%
2023$43,239+0.8%
2022$42,902+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,013,000

From:

To:

Sq Ft4,906DeedBook 6230, Page 915Recorded10/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft3,109DeedBook 6195, Page 1462Recorded6/23/2014

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook NaN, Page NaN